18 Kasım 2013 Pazartesi

De Etrusken Tongeren müzesine gezi

 Tongerende ki müzeyi hollandaca sınıfındaki insanlarla bereaber ziyaret ettik.Etruskenler eski cağlarda İtalya nın güney batısında yaşamış bir toplum. Dönemin bir cok uygarlıgından etkilenmişler.


 Sabahın erken saatlerinde toplandık ve müzeye gittik. İtalya  ya çeşitli uygarlıkların göçleri sonunda oluşan bu uygarlıkta yunan roma frikya kartacya etkilerini görmek mümkünFarklı üç tip savaş gemisi
yunan  roma ve de frikyabronz alışımı yapmada ustalaşmışlar
seramik topraktan yapılan eşyalarda
da oldukca başarılılar Kadının toplumdaki yeri oldukca üst seviyede kadın erkek birlikte dans ediyor. Roma da yada yunanlılar da bunu görmek mümkün değil aynı şekilde yaptıkları bütün tasvirlerde kadınlar erkeklerle beraber eğleniyor. Kadın erkeğe hizmet için durmuyor. Fakat Roma kadına bu kadar değer verilmesini kabullenemiyor. Etruskeliler Romaya karşı kadınlarının haklarını korumaya calışıyorlar.

 Kuyumculukta da oldukça ileriler bu küçük iğnede bütün detaylar var; güvercini  bilmem görebiliyormusunuz?. Tasvirler muhteşem ve nano boyutlarında

 Alfabeleri  çok ilginç tersten ve ayna yazısı şeklinde okunabiliyor.


  bronz muhteşem eserler

 Mezarlarda kafa vucuda göre cok büyük keyiflerine düşkün insanlar barışcıllarvucut yapılarına bakıldığında bayağı göbekliler.


Rehberimiz oldukca yaşı büyük bir hanımefendiydi bize oldukça yardımcı oldu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder